- A Tourbillont a valaha volt legrangosabb órakomplikációnak tartják.
- Az óravilág 1795 óta ismeri a tourbillont.
- Tourbillonnal ellátott órákat csak olyan luxusmárkák kínálnak, mint a Breguet vagy a Tag Heuer.
Az óra mechanizmus csúcsa és az órás mesterség csúcsának megtestesítője. A luxusórák kis százalékának igen ritka mechanikai alkatrészét, a tourbillont ilyen jelzőkkel tisztelik meg. Manapság a funkcionalitásáról viták folynak, de ez a presztízsét, népszerűségét és vizuális vonzerejét semmiképpen sem csökkenti. A tourbillon szerkezetű karórák jelenleg a legkeresettebbek a rajongók és a gyűjtők körében. Tehát mutassuk meg közelebbről ezt a ritka összetett szerkezetet.
A cikk tartalma
Mire szolgál a tourbillon
A tourbillon egy nagyon értékes óra komplikáció, amellyel a luxusmárkák néhány mechanikus szerkezetei vannak felszerelve. A tourbillon célja semlegesíteni a Föld gravitációjának hatását az óra pontosságára.
Miért volt szükség a tourbillonra
A mechanikus szerkezet szíve az úgynevezett egyensúlykerék, amely mozgása során állandó gravitációs erőnek van kitéve. Ennek az erőnek a hatása azonban az óra helyzetétől függően változik.
Képzelje el, hogy egy kötél végére erősített súlyt tart. Ön elkezd pörögni, a súly fokozatosan felemelkedik a talajtól, amíg függőlegesen körbe nem kering az Ön teste körül. Körbe mozog, ugyanabban a helyzetben marad, és minden erő kiegyensúlyozott.
Most viszont képzelje el, hogy a súly egy vízszintes tengely körül forog, mint egy repülőgép propeller. Lemegy, majd újra fel kell jönnie. A lefelé irányuló mozgást elősegíti a gravitáció, de a felfelé irányuló mozgás több energiát igényel. Lefelé a súly mozgása felgyorsul, felfelé pedig lelassul.
Ugyanezek az elvek vonatkoznak a mechanikus óra egyensúlykerekére is. A tourbillonnak kellett biztosítania, hogy az óra precízen működjön, függetlenül a talajhoz való helyzete szerint.
A tourbillon történetéből
1795-ben Abraham Louis Breguet órásmester feltette magának a kérdést: „Mi lenne, ha az egyensúlykerék egyszerre lenne minden helyzetben?” Ez átlagosítaná az összes gravitációs változást, és kiküszöbölné a gravitáció hatását az óraszerkezet mozgására. Breguetnek ez végül sikerült és Ő a tourbillon-mechanizmus feltalálója. Épp ezért nem meglepő, hogy a luxus svájci Breguet karórák még ma is előszeretettel büszkélkedhetnek olyan ritka óra-komplikációval, mint a tourbillon.
Hogyan működik a tourbillon-szerkezet
A Tourbillon egy mechanikus tartozék, amely az egyensúlykereket és a lendkereket egy mozgatható fém szerkezetbe, egyfajta ketrecbe zárja. Ennek a ketrecnek a szabályos elforgatása szabályozza a gravitációs mező hatását az óra pontosságára. A tourbillon ketrec a másodperces kerékhez csatlakozik, amely biztosította annak szabályos, 60 másodperces időközönkénti forgását.
A tourbillon funkcionalitása vitatott. Bár a legtöbb óragyártó egyetért abban, hogy a tourbillon kiegyensúlyozza a gravitáció hatását, nem tartják teljesen hatékony eszköznek az óra pontosságának biztosítására. Arról van szó, hogy a zsebórák idején fejlesztették ki a tourbillont, melyek ugyanabban a helyzetben lógtak a mellényzsebből. A karórák általában változtatják a helyzetüket, és legtöbbször számlappal felfelé vannak, ahol a gravitációs egyensúly-ingadozás a legkisebb. A tourbillon így bizonyos mértékig elveszíti funkcionális jelentőségét.
A tourbillon típusai
Mint minden óragyártási alkatrész és komplikáció, a tourbillon is bizonyos fejlődésen ment keresztül a történelem során, és az eredeti mechanizmus különféle változatai láttak napvilágot a piacon. Megmutatjuk röviden legalább a legérdekesebbeket közülük.
Többtengelyű tourbillon
Ezeknek a tourbillonoknak a ketrece több tengelyen forog. A jelenlegi piacon két- és háromtengelyes tourbillonok találhatók.
Repülő tourbillon
A repülő tourbillon a legszebb esztétikai élményt nyújtja. Míg a klasszikus tourbillon többnyire híddal fedett, addig a repülő tourbillon ketrece rögzítve van a szerkezet alján egy pontban reteszeléssel. A különbség tehát a tourbillon ketrec rögzítésében vagyis felépítésében rejlik.
Dupla vagy négyszeres tourbillon
Egyes csúcskategóriás órák egynél több tourbillon szerkezettel is büszkélkedhetnek. Amolyan új trend, hogy egy óraszerkezethez egyszerre több tourbillont adnak.