Minden, amit az ultravékony órákról tudni kell

Szereti az ultravékony órákat?
Facebook
LinkedIn

Az óragyártók mindig is igyekeztek kitolni mesterségük határait. Az ultravékony órák gyártására tett erőfeszítések kétségtelenül az egyik leglenyűgözőbb divatirányzat a mai óratervezésben. Mint minden más iparágat, az óragyártást is érinti a gyors technológiai fejlődés, és ma minden eddiginél több kivételesen vékony karóra van a piacon. Ezért összegyűjtöttünk Önnek mindent, amit tudnia kell erről a lenyűgöző óra-kategóriáról.

A cikk tartalma

Mi is az ultravékony óra

Az óratok elsődleges feladata a szerkezet védelme. Ezért a tok vastagságát természetesen leginkább maga a szerkezet és annak felépítése befolyásolja. A bonyolultabb szerkezetekhez vastagabb tok szükséges, és fordítva. Minél jobban le tudja egyszerűsíteni a gyártó a szerkezetet, annál vékonyabb lehet a tok. Ezért a legtöbb ultravékony karóra az egyszerűségre törekedve mellőzi a bonyolult szerkezeteket.

A vékony és ultravékony órák egységes és pontos meghatározását egyetlen óraszótárban sem találja meg. Az általánosan elfogadott felső határ viszonylag nagyvonalú, általában 8 mm-re van beállítva. A 8 mm-es vagy annál kisebb tokvastagságú órák már vékonynak számítanak. Az óragyártók azonban ettől is tovább mentek erőfeszítéseikben, és a 2 mm-nél kisebb átmérőjű óratokot is sikerült gyártaniuk.

Érdekesség: A „világ legvékonyabb órájának” rekordere jelenleg a Bulgari márka, amely a mindössze 1,7 mm-es tokvastagságú Octo Finissimo Ultra Mark II modellért felel. Ennek az órának a tokja vékonyabb, mint egy hitel kártyájé.

Az ultravékony órák fejlődésének rövid története

Az ultravékony órák fejlődésének gyökerei a 18. századig nyúlnak vissza, amikor az órások megpróbálták csökkenteni a zsebórák méretét. Ha a modern óragyártásra koncentrálunk, akkor az 1950-es éveket érjük el, amikor az óragyártók olyan márkák vékony kalibereit és tokjait próbálták gyártani, mint a Vacheron Constantin, a Jaeger Le Coultre és a Piaget.

1952-ben Vacheron Constantin bemutatta a kal. 1001-et, melynek vastagsága mindössze 2,94 mm. Abban az időben ez volt a világ legvékonyabb szerkezete. Alig három évvel később ugyanennek a gyártónak a műhelyéből került elő a kal. 1003, amely mindössze 1,64 mm-t mért. Le Coultre és Cartier is ezt a szerkezetet használta óráiban.

1960-ban Piaget bemutatta a kal. 12P-t, amely 2,3 mm-rel a világ legvékonyabb automata szerkezete volt.

Ezek a forradalmi kaliberek a 20. század közepétől teljesen új távlatokat nyitottak az óragyártás előtt, és sok más óragyártót is inspiráltak. Jelenleg az ultravékony órák szegmensének zászlóshajói a Bulgari, a Richard Mille és a Piaget hármas.

Érdekesség: Az ultravékony órák gyártásában a rekordért folytatott harc a múlt században ironikus módon véget ért egy olyan órával, amely annyira nem volt praktikus, hogy nem volt alkalmas viselésre. Ez a Delirium IV modell volt, melynek tokvastagsága 0,98 mm.

Az ultravékony órák előnyei és hátrányai

A lenyűgöző kivitelezés ellenére egyetlen karóra sem tökéletes. Az ultravékony óráknak tehát vannak előnyei és hátrányai is a masszívabb társaikhoz képest.

Az ultravékony órák fő hátrányai

  • Alacsonyabb tartósság: A szükségtelen elemek kiküszöbölésekor gyakran fel kell áldozni néhány műszaki alkatrészt. A vékony, mechanikus óraszerkezetek néha instabilnak készülnek, és a helytakarékosság előtérbe kerül a szerkezettel szemben. Egyes ultravékony órák érzékenyebbek a sérülésekre.
  • Funkcionális egyszerűség: Az ultravékony órákban általában nincs semmi komplikáció, és az egyetlen megőrzött funkció az időmérés.

Az ultravékony órák fő előnyei

  • Kényelem: A vékony karóra könnyű és rendkívül kényelmes, különösen karcsúbb csukló esetén.
  • Minimalizmus: Ha egyszerű időmérőre vágyik, az ultravékony óra lehet a megfelelő választás. Funkcionálisan egyszerű, elegáns és vonzó.
  • Ár: Hacsak nem luxusmárkák prémium ultravékony óráit keresi, a vékony karórák általában olcsóbbak, mint normál és túlméretezett társaik. Legtöbbjük helytakarékosság érdekében kvarc-szerkezettel készül, amely előállítása olcsóbb.
  • Stílus: A vékony karóra visszafogottnak és ízlésesnek tűnik, elegáns kifinomultságot kölcsönözve a megjelenésnek. Viselőjéről azt mondják, hogy a legerősebb kezeknek nem kell feltétlenül a legnagyobb súlyt hordozniuk.

LEGÚJABB CIKKEK