- A legelterjedtebb a 60 részes lünetta.
- A lünetta nemcsak az óra dizájn funkcióját tölti be, hanem számos praktikus felhasználási területe is van.
- Ha azonban az órán nincs lünetta, ez nem jelent hiányosságot.
Az óra keletkezése óta számos változáson ment keresztül. A dizájn mellett a gyártók rájöttek, hogy az óra bárhol használható – nem csak ünnepi alkalmakkor. Ezért hozták létre a lünettát. A dizájn funkción kívül az óra lünettája számos más praktikus felhasználási lehetőséget is kínál. Ez azonban nem létszükséglet, amely nélkül az óra nem működne.
A cikk tartalma
Az óra lünettája
A lünetta kifejezést különféle iparágakban használják. Az óragyártásban azonban a lünetta az óra része, pontosabban a kerületi gyűrű (leggyakrabban acélból készül), amely a tok és az üveg között helyezkedik el. A kialakítást tekintve az lünetta lehet rögzített vagy forgatható – egyirányú vagy kétirányú.
Az óra lünetta és a skála funkciói
Attól függően, hogy a lünetta rögzített (fix) vagy forgatható, a funkciói is változhatnak. A rögzített lünetta elsősorban a dizájn kérdése. És ellenkezőleg, a forgó lünetta skálákat tartalmaz, amelyek lehetővé teszik az óra számára további adatok meghatározását. A lünettának köszönhetően az egyes funkciók nem csak a skála típusától függően változhatnak, de attól is, hogy a lünetta milyen órán található.
A lünetta skálája
A lünetta skálája egy numerikus megjelölés, amely vagy az óraüveg alatt, azaz a számlap része, vagy közvetlenül a lünettán található. A legelterjedtebb lünetta 60 részes, amely a percek számának figyelésére szolgál. Egyéb lünetta skálák a következők:
- 12 részes egy második időzóna követésére,
- 24 részes a GMT követésére,
- tachimetrikus, amely lehetővé teszi a sebesség ellenőrzését,
- telemetriás távolságszámításhoz,
- pulzus monitor a pulzusszám meghatározására,
- logaritmikus vonalzó a bonyolultabb konverziókhoz és számításokhoz.
Ezeknek a skáláknak köszönhetően a lünettát általában hatékony és funkcionális komplikációnak tekintik, amellyel különféle értékeket lehet kiszámítani, az autó átlagos sebességétől a búvár merülésének helyes időzítéséig.
Az óra lünetta felosztása
A lünetta skálája segít az óra kategorizálásában. Attól függően, hogy melyik órán található a lünetta, a következő típusokról beszélhetünk.
Búvárlünetta
A búvárlünetta általában a búváróra része. 60 részre van osztva, 0-tól 60-ig, általában 10-es vagy 5-ös csoportokban. Ez a lünetta tartalmazhat lumineszcens elemet is.
Tudta, hogy a búvárórát biztonsági okokból 60 részből álló, az óramutató járásával ellentétes irányban forgó lünettával kell felszerelni?

Tachimetrikus lünetta
A tachimetrikus lünetta olyan skálát tartalmaz, amely általában az analóg kronográfokon található. Leginkább sebességmérésre, vagy például üzemanyag-fogyasztás kiszámítására használják.
Tippünk: Például a The Originals kiadásból származó Festina órák tachimetrikus lünettával vannak felszerelve.

GMT lünetta
A GMT lünetta a „Greenwich Mean Time“ elnevezésből származik. Ez azt jelenti, hogy lehetőség van két vagy több időzóna egyidejű figyelésére. Általában a GMT lünetták 12 vagy 24 részre vannak osztva. A GMT lünettával ellátott órát leggyakrabban olyan emberek használják, akik állandó mozgásban vannak, azaz pilóták, tengerészek vagy utazók. A GMT lünettával ellátott órákat általában nagy tartósság, jó olvashatóság és fokozott vízállóság jellemzi.
Érdekesség: a GMT a polgári idő nemzetközileg elismert szabványa volt 1884 és 1972 között.

Telemetrikus óra lünetta
Ezt a lünettát elsősorban távolságmérésre használják. Régebben a hadsereg katonái használták leggyakrabban, de ma már könnyen meg lehet vele mérni a közelgő vihar távolságát. A mérés vele viszonylag egyszerű.
Pulzometrikus lünetta
A pulzometrikus lünettát nem csak ápolóknak és orvosoknak kell használni pulzusszám mérésére. Használhatja Ön is.
Az óra lünetta további funkciói
A lünetta a fent említett funkciókon kívül iránytűként vagy stopperként is szolgálhat. Ezen kívül, ha logaritmikus vonalzót is tartalmaz, az segíthet a bonyolultabb számításokban.
Az óra lünettája egy gyönyörű dizájnelem, amelyet nem csak a sportolók és az aktív emberek, de a hölgyek is értékelni fognak divatkiegészítő gyűjteményük keretében. Ugyanis számos női modellben különféle drágakövekkel borítják.