- Az órán látható holdfázisok lenyűgöző komplikációt jelentenek.
- 1925-ben jelent meg először egy karórán.
- Azóta számos világgyártó óráját díszíti.
Általában az emberiséget időtlen idők óta magával ragadja a Hold, mint olyan. Amellett, hogy a múltban különféle verses költemények tárgyává, témájává vagy elemévé vált, a tudomány és a kutatás területén is tapasztalhatjuk az emberre gyakorolt hatását. Ma nemcsak folyamatosan kutatják és megfigyelik, de az első látogatókat is sikerült már fogadnia a felszínén. Hasonló szellemben folytathatnánk, de a következő sorokban a karórán lévő Hold fázisai kapnak főszerepet. Tudja, mi is ez a csodálatos bonyodalom valójában?
A cikk tartalma
Betekintés a múltba
Úgy tartják, hogy már Kr.e. 15 000 körül az emberek érdeklődtek a Hold és ennek fázisainak megfigyelése iránt. Bár nem olyan mértékben, mint ma, de mégis. Erre utalnak a Franciaországban felfedezett falfestmények.
Történelmi szempontból azonban nem ez az egyetlen bizonyíték, amely megerősíti az előző generációk érdeklődését a Hold iránt. Csak tekintsen vissza körülbelül ie 150-re, amelyből a Görögországban található lenyűgöző mechanizmus származik. Fő lényege a Hold és a Nap éves mozgásának bemutatása.
Tudta, hogy az óra iparral és a Hold megfigyelésével kapcsolatos jelentős mérföldkő a 15. és 16. század között következett be, amikor az első csillagászati órát létrehozták?
Mik is azok a Holdfázisok?
Az előző sorokban említettük a Holdfázisokat, de nem volt időnk elmagyarázni, mit is jelentenek valójában. Ha gondolatban visszatér az iskolába, minden világossá válik. A holdfázisok a Hold mozgását írják le. Nagy valószínűséggel tanult róluk az iskolában. Konkrétan, a Hold 4 legfontosabb fázisát ismerjük:
- Újhold – a hold megvilágítatlan oldala látható
- Első negyed – A Hold D betű formájában látható
- Telihold – a Hold teljes megvilágított oldala látható
- Utolsó negyed – A Hold C betű formájában látható
Ne feledje: A Hold teljes mozgási ciklusa, más néven hold- vagy szinodikus ciklus, átlagosan 29 nap 12 óra 44 perc 2,8 másodpercig tart.
Holdfázisok a karórán
A kötelező előszavak után végre eljutottunk a lényeghez, vagyis az órán található Holdfázisokhoz. Az emberiséget annyira lenyűgözte a Hold, hogy képmását fokozatosan a karórákba is beolvasztotta. változtatta. Ez a bonyodalom először egy Patek Phillippe karórán jelent meg. Ez 1925-ben történt. Azóta az órások elkezdtek versengeni azért, hogy a lehető legkisebb eltéréssel tudják elhelyezni a Hold fázis jelzőjét az óra számlapján. Andreas Strehler jelenleg a bajnok. Órája olyan Holdfázisokkal rendelkezik, amelyek hihetetlen 2 millió év alatt csak egyszer térnek el.
Miért bonyodalom? A Hold fázisait az órán nem csak úgy nevezzük bonyodalomnak. Ugyanis, bonyodalomnak nevezzük a karóra gyakorlatilag minden extra funkcióját – az idő kijelzésén kívül. Pontosan, bonyodalom például egy kronográf vagy egy dátum és nap kijelző.
Hogyan néznek ki a Holdfázisok az órán, és mit kínálnak?
Laikus kifejezéssel élve a Holdfázis bonyodalom az órán a Hold megjelenését mutatja, amit adott időpontban az égen is láthatunk. Míg korábban egy ilyen bonyodalomnak köszönhetően az emberek például pogány szertartásokat, világi történéseket ill. mezőgazdasági műveleteket követhettek, ma már a Hold fázisai számos világmárka óráján tisztán esztétikai és művészi jellegű.