- A világidővel ellátott órák ideális választás utazók és kalandorok számára.
- A világidő lehetővé teszi az idő egyidejű leolvasását az összes fő időzónában.
- Az első világidővel ellátott karórát Patek Phillipe mutatta be az 1930-as években.
A repült kilométerek számának megbízható mutatója. A világidővel ellátott órák a világjárók, a kalandorok és a sokat utazó emberek csuklójára tartoznak. Még a modern időkben sem veszítették el népszerűségüket, amikor minden információ elérhető az okostelefonok kijelzőjén. Az úgynevezett Worldtimerek nemcsak a legfunkcionálisabb, de a legszebb karórák közé tartoznak a piacon. Szinte lenyűgöző, hogy az egyes márkák hogyan tudnak az utazás témájával a számlap tervezésekor eljátszani.
A cikk tartalma
A világidő megjelenítésének rövid története
A világidő órakomplikáció megszületése szorosan összefügg a vasutak 19. századi fejlődésével. Az utazás leegyszerűsödésével természetesen felerősödött az idő szinkronizálásának igénye az országok között, amelyek mindegyikének megvolt a maga mérési módja. Az egyezményes koordinált világidőről 1884-ben döntöttek.
Kevesebb, mint 50 évvel később, Louis Cottier óragyártó állt elő az első olyan órával, amely képes világidőt mutatni. Patek Phillipe vállalat volt az első, aki reagált javaslatára, s amely 1937-ben hozta piacra az első Worldtimer karórát.
World Time vs. GMT: Mi a különbség?
A GMT a Greenwich Mean Time, vagyis a greenwichi középidő hivatalos rövidítése. 1972-ig a GMT volt a polgári időszabvány. A nemzetközi térben ezt követően az UTC – az atomórák által irányított koordinált világidő – váltotta fel. Az órák világában azonban megmaradt a GMT jelölés azokra az órákra, melyek képesek egyszerre két időzónában megjeleníteni az időt.
A világidő avagy World Time komplikáció egy kicsit bonyolultabb, mert mind a 24 időzónát rögzíti. A világidővel ellátott karórák ezért az egész világon egy pillanatban mutatják az időt, kivéve a félórás eltéréssel lévő országokat (pl. India).
Hogyan működik a világidő komplikáció
A világidőt ábrázoló számlapok bonyolultnak tűnhetnek, de ha megérti a működési elvét, maga az idő beállítása és leolvasása gyerekdolog lesz Önnek. Az egyes márkák modelljei hasonló elven működnek, de részletekben eltérhetnek. Ezért mindig ellenőrizze a gyártó utasításait.
Hogy néz ki egy világidőt mutató óra
A világidővel rendelkező órák tipikus jellemzője a dupla lünetta. Az egyik kör 24 várost (az egyes időzónák metropoliszát), a másik pedig egy 24 órás skálát mutat. A számkör 24 óra alatt tesz egy fordulatot, és szinkronizálódik az óra mutatóival. Azonban az óramutató járásával ellentétes irányban forog. Vannak olyan órák is, amelyek számkör helyett mutatót használnak a világidő megjelenítésére. A működés alapkoncepciója azonban változatlan marad.
Hogyan állítsuk be és olvassuk le az időt egy világidőt tartalmazó órán
A világidő órájának beállításakor kezdje azzal, hogy keresse meg azt a várost, amely azt az időzónát képviseli, amelyben éppen tartózkodik. Húzza ki a koronát, a lünetta városi opció beállítási mód aktiválásához. Forgassa el a koronát addig, amíg az Ön városa a gyártó által megadott pozícióba nem kerül – általában a 12-es index helyzetébe, de egyes modelleken ez lehet a 6-os index vagy a piros nyíllal jelzett pozíció. (Megjegyzendő, hogy időzónánkat – CET – Párizs városa képviseli az órán.)
Nyomja meg a koronát az időbeállítási mód aktiválásához, majd forgassa el a pontos helyi idő beállításához. Tolja vissza a koronát az eredeti helyzetébe. A számkör minden számjegye most egy városra mutat. Így megjeleníti az aktuális időt ebben a városban és a megfelelő időzónában.