- Amerika a 19. és 20. század fordulóján írta be magát a világ óragyártásának történetébe.
- Az amerikai óragyártók jelentős nyomot hagytak az óragyártás automatizálásában.
- Ma a népszerű amerikai órákat az RGM, a Weiss Watch Company vagy a Shinola gyártja.
A „Made in America” címkét ma sokkal ritkábban látjuk a termékeken, mint 100 évvel ezelőtt. Az órák esetében pedig ez kétszeresen is érvényes. Annak ellenére, hogy nem az Egyesült Államok az első ország, amelyikre az óragyártás megemlítésénél gondolunk, történelmi hatása e szegmens fejlődésére felejthetetlen. A következő sorokban bővebben azokról az évekről lesz szó, amikor Amerika a világ óragyártásának csúcsán volt. És nem hagyjuk ki azokat a kortárs márkákat sem, amelyek az eredeti amerikai óragyártók örökségét folytatták, és versenyeznek az európai és ázsiai hatalmakkal. Győződjön meg velünk együtt arról, hogy az amerikai órák múltja és jelene számos érdekes pillanatot rejt magában.
A cikk tartalma
Az amerikai óragyártás történetéből
A 19. század második felében Európa versenytárs nélkül uralta a globális óraipart. A svájci, német és francia kisvárosokban kézzel készítettek kis óraalkatrészeket, amelyeket aztán a nagy óraházak megvásároltak, és azokkal szerelték óráikat össze. Amerika csak az ipari forradalomnak köszönhetően jutott szóhoz.
Amerika: Úttörő az automatizálásban és az órák tömeggyártásában
Az amerikai óragyártás az 1850-es években a massachusettsi Walthamben született meg. Az ipari forradalom bölcsőjében korszerű gépeket fejlesztettek ki fémvágásra és fémalkatrészek tömeges gyártására. Ezeket az óraműhelyekben is használták, ami nemcsak nagyobb hatékonyságot és alacsonyabb árakat jelentett, hanem kiváló minőségű amerikai órákat is, amelyek felvették a versenyt a svájci kézzel készített modellekkel. Egy óra minden alkatrészét hirtelen hatalmas mennyiségben és hihetetlen precizitással lehetett előállítani.
Az első 100%-ban amerikai óra
A bostoni székhelyű Waltham Watch Company vállalat készítette el a történelem első 100%-ban amerikai karóráját. 1876-ban mutatta be az órát egy teljesen automatizált technológiával együtt, ami határozottan lenyűgözte a svájci óragyártókat.
Amerika a világ óragyártó hatalma
Az új amerikai technológiák bevezetése a gyártásba a korábban népszerű svájci karórák Amerikában történő értékesítésének jelentős visszaesését eredményezte. Még Walthambe is küldtek egy svájci delegációt az automatizált gyártási folyamatok helyszíni feltárására. Nem telt bele sok idő, míg a svájciak rájöttek, hogy a műhelyeikben nem tudnak olyan precizitással és méretarányban alkatrészeket gyártani, mint Amerikában.
Az amerikai óragyártók ezzel forradalmasították a globális óragyártóipart. Az Egyesült Államok egy rövid, de ragyogó pillanatra beírták magukat a történelembe, mint óragyártó erőmű. Minden véget ért az első világháború megjelenésével, amikor Amerika a katonai felszerelések gyártására kezdett összpontosítani.
Az amerikai óragyártás jelene: A legnépszerűbb amerikai óramárkák
Bár a 20. század elején jelentős visszaesés volt tapasztalható az amerikai óragyártásban, és a háborús években újra a semleges svájciak vették át az ipart, az Egyesült Államokban az elmúlt évtizedekben csendes reneszánszát éli a óragyártás. Mögötte az órások új generációja áll, akik mindegyike a maga módján folytatja az amerikai óragyártási örökséget. Míg egyesek a 100%-ban amerikai órák gyártására fogadnak, mások az alkatrészek nagy részét importálják, majd amerikai műhelyeikben szerelik össze. Az alábbiakban röviden bemutatunk néhányat közülük.
RGM
Az RGM márka nevét alapítójának, Roland G. Murphynek, a Hamilton korábbi műszaki vezetőjének kezdőbetűiről kapta. Murphy 1992-ben megalapította saját óramárkáját. Az amerikai RGM óra ma az egyik legnépszerűbb 100%-ban amerikai óra. A márka sikereket arat a kiváló minőségű órák hazai gyártásában, a csúcskategóriás automatikára fókuszálva.
Weiss Watch Company
A Weis Watch Company márkát 2013-ban alapították azzal a céllal, hogy „újraélesztjék az amerikai óragyártás presztízsét”. Cameron Weiss, egy kaliforniai óragyártó alapította, aki olyan iparmágnásoknál gyűjtött tapasztalatokat, mint Audemars Piguet és Vacheron Constantin. A márka a minőségre támaszkodik, és minden óráját egy Svájcban képzett órásmester szereli össze kézzel. A tok, a korona és a csat mindig a saját műhelyén belül készül egyetlen darab kiváló minőségű acélból. Régebben ezek az amerikai órák svájci szerkezetekkel ketyegtek, most viszont egy belső fejlesztésű típussal büszkélkedhet a márka.
Shinola
Az amerikai Shinola óramárka egyike azon gyártóknak, akik alkatrészeik nagy részét külföldről importálják – főleg Európából, de Kínából és Thaiföldről is. A Fossil Watch Company alapítója, Tom Cartsotis alapította azzal a céllal, hogy a kiváló minőségű óragyártást visszahozza az Egyesült Államokba. A gyártó 2011-ben hozta piacra “zászlóshajó” modelljét, a Shinola Runwellt. Azóta az óraportfólió jelentősen bővült, a kvarcmodellek mellett több tisztességes minőségű Sellita szerkezetű automatával is bővítette kínálatát a piacon.